خانه / تغذیه٬تناسب اندام / هوش کودک؛ تاثیر و فواید صحبت کردن بر هوش کودک

هوش کودک؛ تاثیر و فواید صحبت کردن بر هوش کودک

تحقیقات جدید نشان می دهند، والدینی که اغلب با کودکان نوپای خود صحبت می کنند، نه تنها به بهبود مجموع لغات کودکشان کمک می کنند، بلکه توانایی های غیر کلامی کودک مانند استدلال و درک عددی را نیز افزایش می دهند. تقریبا ۴۰ سال پیش این تحقیق صورت گرفته و نتایج نشان می دهند، کودکانی که در فقر متولد می شوند، در سن ۳ سالگی، به طور متوسط ۳۰ میلیون کلمه کمتر از همسالان ثروتمند خود یاد دارند. در این مقاله از بخش روانشناسی دکتر سلام به بررسی راه افزایش هوش کودک می پردازیم.

تاثیر صحبت کردن بر هوش کودک

یافته های این مطالعه نسبتا کوچک در طول سال  ها، با ادعاهای تبعیض نژادی و مطالعات بعدی که موفق به تکرار نتایج نشدند، تبدیل به یک بحث و جدل شده اند. اما یک چیزی که به نظر می رسد، همه با آن موافق هستند این است که تعداد کلماتی که کودک در ابتدای دوران طفولیت خود می شنود، با یافته های تحقیقات جدید، تفاوت دارند و ممکن است حتی مهم  تر و قابل توجه تر از آنچه که قبلا  گفته شده  بود، باشد.

هوش کودک

تاثیر بر مهارت های غیر کلامی و هوش کودک

محققان دانشگاه یورک به این نتیجه رسیدند که تعداد کلماتی که یک کودک می شنود، نه تنها باعث بهبودی واژگان و رشد زبانی آنها می شود، بلکه می تواند به رشد و پیشرفت توانایی  های غیر کلامی کودک مانند استدلال و درک عددی آنها کمک کند و آگاهی آنها را شکل دهد.

این مطالعه بر روی ۱۰۷ کودک انجام گرفت که با استفاده از ضبط صوت، زندگی روزمره خود را در طول سه روز ضبط می کردند.

آنچه محققان دریافتند، ایجاد یک ارتباط مثبت بین توانایی  های شناختی و کیفیت و چگونگی صحبت افراد بزرگسالی بود که کودکان آنها را شنیده بودند ( براساس تعداد لغات و تنوع واژگان )

محققان، به این موضوع اذعان دارند که درباره دلایلی که پشت رابطه این پیوند وجود دارد، تحقیقات بیشتری لازم است، اما متخصصین پیوند در مورد دانستن و کسب اصلاعات درباره آن، اظهار شگفتی نکردند.

فواید صحبت کردن با کودکان

سارا پیکارسکی، یک آسیب شناس زبان گفتاری در توسان، آریزونا، اخیرا اظهار داشته است که این پیوند کاملا دقیق و درست است.

او گفت : رشد کودک در محیطی غنی از زبان، باعث شکل گیری نحوه درک کردن، دیدن و استفاده از زبان کودک می شود. ما به عنوان والدین، باید از مثال ها و نمونه هایی استفاده کنیم و این کار باعث می شود که حتی در سنین خیلی پائین، کودک به طور طبیعی، همان روش  ها را انجام دهد و از زبان استفاده کند.

سخنگوی آکادمی کودکان آمریکا (AAP) و عضو کمیته اجرایی شورای کودکان، دکتر دیپش ناوساریا، با این نظر موافق است. اما او به والدین این هشدار را می دهد که کودکان ممکن است در شنیدن تعداد بیشتری از کل کلمات، با یکدیگر تفاوت داشته باشند.

او می گوید: من فکر می کنم مشاهداتی که این محققان انجام داده اند، احتمالا درست هستند، به این معنی که  افزایش توانایی های غیر کلامی، بر اساس تعداد کلماتی است که شنیده می شود. اما من فکر می کنم آنچه که کنترل این مطالعات را سخت و دشوار می کند، نه تنها تعاملات کلامی، بلکه تعاملات غیر کلامی می باشند که در حال اتفاق افتادن هستند.

همانگونه که او توضیح می دهد، تعداد کلمات گفته  شده ممکن است فقط یک نمونه برای واکنش های سریع و مثبت و تعاملات رشد دهنده باشد.

او توضیح می دهد که این فقط در مورد کلمات نیست، بلکه در مورد تعاملات نیز صدق می کند. پدر و مادر لال و گنگ، هنوز هم می توانند تعاملات مثبتی را با کودکان خود داشته باشند. آنها نباید فكر كنند كه استفاده نکردن از كلمات، باعث عقب ماندگی آنها می شود بلکه همین تعاملات دیداری نیز باعث رشد و پیشرفت می شود.

هوش کودک -1

صحبت کردن با کودک و تمرکز بر تعاملات مثبت

در زمینه اهمیت تعاملات بین والدین و کودک و تاثیر آن بر روی رشد شناختی و پیامد های رفتاری، تحقیقات زیادی وجود دارد.

داشتن یک رابطه واکنشی سریع و مثبت و رشد دهنده با کودکان، می تواند تاثیر مهم و به سزایی بر رشد کلی آنها داشته باشد.

محققان این مطالعه این موضوع را مورد تایید قرار می دهندکه والدین مثبت ( والدینی که رابطه واکنشی سریع و مثبتی دارند و مشوق  اکتشاف و بیان هستند) با نشانه های کمتری از بی قراری، تجاوز و نافرمانی و سرپیچی در میان کودکان مورد مطالعه روبرو بودند.

والدینی که با فرزندا نشان صحبت می کنند، احتمال اینکه  بیشتر به آنها واکنش سریع و مثبت نشان دهند و با هم مشغول شوند و ارتباط برقرار کنند، وجود دارد.

وقتی والدین به کودکان خود واکنش سریع و مثبت نشان می دهند و آنها را تشویق می کنند، اساسا برای کودکان خود محیطی را ترتیب می دهند که کودکان می دانند در این محیط شنیده می شوند و می فهمند که توانایی این را دارند که به روش مثبتی، بر روی دیگران تاثیر بگذارند.

کیفیت و چگونگی صحبت کردن

پرسش بعدی که بسیاری از والدین با خواندن این تحقیق ممکن است مطرح کنند، اهمیت چگونگی صحبت کردن با فرزندان شان می باشد.

به عنوان مثال، در طول سالها، بحث  های زیادی در رابطه با روش صحبت با کودک وجود داشته  است که  برخی از متخصصان بر علیه آن بوده اند و برخی دیگر از هر گونه