خانه / تغذیه٬تناسب اندام / لوپوس در دوران بارداری؛ علائم، تشخیص و درمان لوپوس

لوپوس در دوران بارداری؛ علائم، تشخیص و درمان لوپوس

لوپوس در دوران بارداری خطرناک است؟ تمام بارداری ها بدون عارضه و مشکل نیستند و بسیاری از زنان باردار ممکن است در این دوران دچار مشکل شوند و احتمالا هر خانم بارداری عوارض و مسائلی را تجربه خواهد کرد. هر نوع عارضه ای ممکن است شما را در دوران بارداری بترساند، پس بسیار طبیعی است که نگران سلامت فرزند متولد نشده خود باشید. آیا شما نگران این هستید که بارداری و زایمان سالمی خواهید داشت؟شما باید این مقاله از بخش بیماری ها و زنان و زایمان دکتر سلام را مرور کنید تا با افزایش اطلاعات خود درباره لوپوس بتوانید آن را کنترل کرده و در این دوران به طور موثری با آن کنار بیایید.

لوپوس چیست؟

لوپوس یک بیماری مزمن است که به خاطر عملکرد بد سیستم ایمنی رخ می دهد. این شرایط معمولا بر زنانی که در سن بارداری یا سن باروری خود هستند تاثیر می گذارد. با این حال، اگر در دوران بارداری درگیر این بیماری شده اید، این به این معنی نیست که شما قادر به داشتن بارداری و زایمان سالم نخواهید بود.

لوپوس

دلایل ابتلا به لوپوس چیست؟

شواهد علمی زیادی در مورد علل لوپوس وجود ندارد. اما اعتقاد بر این است که  این بیماری معمولا ناشی ازعلل ژنتیکی، هورمونی یا محیطی است.

لوپوس در بارداری:

اگر این اختلال عملکرد سیستم ایمنی را داشته باشید، برای شما بسیار مهم خواهد بود که قبل از باردار شدن آن را کنترل کنید زیرا بارداری همزمان با لوپوس می تواند منجر به عواقب مهلک شود. مهم است که شما حداقل پنج تا شش ماه قبل از اینکه برای بچه دار شدن برنامه ریزی کنید،  این بیماری خود را کنترل کنید، چون ممکن است هیچ علائمی نداشته باشید و این که  بارداری به همراه لوپوس یک اتفاق کشنده و خطرناک است و ممکن است منجر به سقط یا دیگر مشکلات مربوط به بارداری شود.

علائم لوپوس در هنگام بارداری چیست؟

چه می شود اگر در دوران بارداری این بیماری عود کند و به آن مبتلا شوید؟ در اینجا برخی از علائم مشاهده شده لوپوس وجود دارند که به شما کمک می کنند برای مدیریت و درمان آن اعمال آگاهانه ای انجام دهید:

 • به زخم های بدون درد در اطراف دهان و بینی خود توجه کنید.
 • ممکن است پس از این که مدتی در معرض نور خورشید قرار می گیرید، جوش هایی را روی صورت خود احساس کنید که همچنین این جوش ها جوش حساس به نور نامیده می شوند.
 •  ممکن است جوش دایره مانندی روی صورت خود ببینید، که خارش دارد، حالت پوسته پوسته پیدا کرده است و عمدتا در گوش ها و پوست سر نمایان می شود. این بیماری ممکن است باعث شود که ریزش مو نیز پیدا کنید.
 •  ممکن است جوش های پروانه ای شکلی روی صورت شما ظاهر شود که غالبا روی استخوان گونه شما و برآمدگی بینی تان قابل  مشاهده است.
 • ممکن است در تنفس دچار مشکل شوید و نفس کشیدن برایتان سخت شود و یا به درد قفسه سینه دچار شوید.
 •  انگشتان شما ممکن است به خاطر جریان خون پایین و نامناسب به رنگ آبی تبدیل شوند و یا بی رنگ و روح به نظر برسند.
 • ممکن است درد مفاصل و تورم را تجربه کنید.

لوپوس -2

احتمال ابتلا به بیماری لوپوس در زنان باردار

اگر شما آسیایی، آفریقایی، یا بومی هستید، احتمال بیشتری دارد که از لوپوس نسبت به دیگر نژادها رنج ببرید.  این بیماری نه تنها بر زنان تاثیر می گذارد بلکه بر مردان نیز تاثیر می گذارد، اما درصد مردانی که مبتلا به  این بیماری هستند نسبتا کم است. دیده شده که از ۲۵۰ زن که در سن باروری و تولید مثل هستند یعنی حدود ۱۴ تا ۴۵ سن شان است؛ یک نفر از آن ها به لوپوس مبتلا می شود.

تشخیص این بیماری چگونه صورت می گیرد؟

علایم این بیماری بسیار شبیه به بیماری های مختلف دیگر هستند. بنابراین برای رسیدن به تشخیص صحیح، ممکن است پزشک شما آزمایش داروی ضد انعقاد خون را در دوران بارداری انجام دهد و سایر تست ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • آزمایش های خون
 • تست های تصویری
 • بیوپسی پوست
 • معاینه فیزیکی

براساس آزمون های فوق، پزشک شما قادر خواهد بود لوپوس را تشخیص دهد.

لوپوس

 درمان دارویی لوپوس

اگر لوپوس در طول دوران بارداری خود بهبود یابد، ممکن است برای تمام ۹ ماه بارداری به هیچ دارویی نیاز نداشته باشید. اما اگر علائم شما دوباره ظاهر شوند، پزشک شما داروهایی را که در دوران بارداری ایمن هستند و خطری ندارند را به شما خواهد داد. یک دوره برای درمان وجود دارد زیرا نشانه ها و شدت آن ممکن است در هر مورد تغییر کند.
شما در طول دوران بارداری توسط پزشک خود تحت نظارت شدید قرار می گیرید و حتی ممکن است مجبور شوید از طریق آزمایش های مختلف (ادرار و خون)هر بار به او مراجعه کنید. پزشک شما ضربان قلب کودک را بررسی خواهد کرد و ممکن است از شما در مورد علائم تان بپرسد تا درباره دوره بعدی دارو تصمیم بگیرد.

در اینجا برخی از روش های مرسوم برای درمان لوپوس در دوران بارداری بیان می شود:

 • هیدروکسی کلروکین سولفات یا Hydroxychloroquine
 • Plaquenil
  Methotrexate