خانه / تغذیه٬تناسب اندام / فشار خون پایین در نوجوانان و بررسی علائم و درمان آن

فشار خون پایین در نوجوانان و بررسی علائم و درمان آن

علت فشار خون پایین در نوجوانان چیست؟ بچه ها در سنین نوجوانی خود فعال و جسور هستند. گاهی اوقات آنها به دلیل فعالیت های بدنی بیش از حد، مبتلا به افت فشار خون و به تبع آن دچار سرگیجه می شوند.  بله، فشار خون در نوجوانان نیز می تواند نوسان داشته باشد. با این حال، فشار خون پایین در نوجوانان نگران کننده نیست. مگر اینکه دچار بیهوشی و خستگی افراطی بیش از حد شود و نتوانند به فعالیت های عادی خود ادامه دهند.  در این مقاله از بخش قلب و عروق دکتر سلام، به شما در مورد دلایل فشار خون پایین در نوجوانان، علائم آن و اقدامات پیشگیرانه می گوید.

فشار خون پایین در نوجوانان به چه معناست؟

فشار خون در نوجوانان

فشار خون پایین زمانی رخ می دهد که میزان فشار خون پایین (بی پی) کمتر از حد طبیعی است. فشار خون طبیعی برای یک نوجوان ۱۱۰ / ۷۰mmHg (1)  است. بی پی بر اساس واحد میلی متر جیوه اندازه گیری وبا mmHg  نشان داده می شود و دارای دو عدد است: یکی که نشان دهنده عدد اول معرف بیشترین مقدار  (سیستولیک) و عدد دوم مقدار پایین تر (دیاستولیک) است.

فشار خون کمتر از ۹۰/۵۰ میلیمتر جیوه، در کودکان  ۱۰ساله یا کمتر، تحت عنوان فشار خون پایین یا افت فشار خون تعریف می شود.

سه نوع فشار خون پایین

سه نوع فشار خون پایین وجود دارد که علائم آن می تواند از متوسط  تا شدید یا حاد متغیر باشد. این سه نوع عبارتند از :

 فشارخون ناشی از تحریک عصبی (ان. ام.اچ):

هنگامی رخ می دهد که کودک برای مدت طولانی ایستاده باشد یا با وضعیت ناراحت کننده یا ترسناکی مواجه شده باشد. این امر باعث سرگیجه می شود. با این حال، بچه ها معمولا NMH یا افت فشار خون را شکست می دهند.

افت فشارخون آرتروزاتیک:

این امر وقتی اتفاق می افتد که کودک در حالی که نشسته یا دراز کشیده است ناگهان از جای خود بلند شده و می ایستد. ودراین حالت وقتی بدن کودک قادر به تنظیم جریان خون خود  با تغییر وضعیت ناگهانی نیست، افت فشار خون اتفاق می افتد. با این وجود، بعد از چند ثانیه، فشار خون به حالت عادی باز می گردد.

هیپوتانسیون شدید:

هیپوتانسیون در نوجوانان

این نوع افت فشار خون به علت عفونت شدید، واکنش های آلرژیک یا حساسیت زا، خونریزی شدید ناشی از آسیب یا شوک ایجاد می شود. فشار خون شدید می تواند با جلوگیری از روند خونرسانی به مغز، باعث ایجاد پیچیدگی و مشکلاتی شود به نحوی که موقعیتی را به وجود بیاورد که جان بیمار را به خطر بیندازد.

در چنین مواردی، مراقبت فوری پزشکی لازم است. دلایل مختلفی باعث افت فشار خون در نوجوانان می شود اطلاعات بیشتر راجع به این موضوع را در بخش بعدی  بیابید.

عوامل بروز فشار خون پایین در نوجوانان چیست؟

افت فشار خون می تواند ناشی از عوامل یا فاکتورهای  بسیاری باشد. مسائل مربوط به سلامت فرد یا شیوه زندگی وی، می تواند منجر به ایجاد فشار خون پایین در نوجوانان شود. علل رایج فشار خون پایین در نوجوانان عبارتند از:

 • آنا فلاکسیس (یک واکنش آلرژیک تهدید کننده جان بیمار است که می تواند به علت مواد غذایی، نیش حشرات یا دارو باشد).
 • آریتمی (ضربان قلب غیرطبیعی به علت پمپاژ ناکارآمد و نارسایی قلب)
 • برخی از داروها
 • مصرف نوشیدنی های الکلی
 • کاهش آب بدن
 • عفونت ها

نشانه های فشار خون پایین نوجوانان چیست؟

اکثر علائم فشارخون تکراری هستند اما غالبا زمان زیادی به طول نمی انجامند. مراقب باشید تا درصورت دارا بودن علائم زیر و باقی ماندن آنها در بدنتان، با پزشک مشورت کنید:

 • تاری دید
 • احساس گیجی و منگ بودن
 • سرگیجه
 • احساس بیهوشی
 • تهوع خفیف و استفراغ
 • خواب آلودگی

نحوه تشخیص فشار خون پایین در نوجوانان

ضربان قلب

دکتر، تشخیص خود را با بررسی وضعیت و پیشینه  سلامت پزشکی و خانوادگی نوجوان آغاز خواهد کرد. این بررسی به صورت  یک معاینه بدنی و انجام چند آزمایش از جمله آزمایش های قلب آغاز می شود.
بررسی ضربان قلب: این یک روش ترجیحی برای بررسی فشار خون است که در آن صدا از قلب با استفاده از گوشی پزشکی شنیده می شود.
آزمایش خون: اگر کم خونی مشکوک به علت فشار خون پایین در کودک باشد، یک آزمایش خون انجام می شود. قند خون پایین نیز می تواند منجر به افت فشار خون شود که می تواند از طریق آزمایش خون مورد ارزیابی قرار گیرد.

الکتروکاردیوگرافی: این یک ابزار غربالگری استاندارد است که برای تشخیص اختلالات و نارسایی های قلبی در کودکان و نوجوانان استفاده می شود. ضربان قلب از طریق این روش تشخیصی مورد ارزیابی قرار می گیرند، که معمولا در تشخیص سنکوپ مورد استفاده