خانه / تغذیه٬تناسب اندام / رابطه کبد چرب با کلسترول و تری گلیسرید

رابطه کبد چرب با کلسترول و تری گلیسرید

یکی از مهمترین ترین سوالات ما ، درباره ی رابطه کبد چرب با کلسترول و تری گلیسرید است . در این بخش از مجله سلامتی راستینه ، به پرسش یکی از عزیزان پاسخ خواهیم داد.

کبد چرب

سوال : برادرم ۳۰ ساله است. کلسترول و تری گلیسریدش به طور ارثی بالاست. کبدچرب هم دارد. با وجود آنکه با رژیم غذایی ، وزنش را پایین آورده اما باز هم کبدش چرب است. باید چه کار کند؟

پاسخ مجله سلامتی راستینه : کبدچرب به ۲ نوع کبد چرب الکلی و کبد چرب غیر الکلی تقسیم می شود که به ترتیب در اثر مصرف الكل و رژیم غذایی نادرست ایجاد می شود. وجود زمینه ژنتیکی بالا بودن کلسترول و تری گلیسرید هم می تواند مزید بر علت شود و مشکل کبدچرب به وجود بیاورد. به برادرتان توصیه می کنم علاوه بر رعایت رژیم غذایی، تحت نظر پزشک داروهای کاهنده تری گلیسرید را هم مصرف کند، حتما ورزش و فعالیت بدنی را در برنامه روزانه خود بگنجاند و اگر احيانا الكل مصرف می کند، آن را از رژیم غذایی اش حذف کند تا به کاهش چربی خون و درمان کبد چرب اش کمک کند. لازم به ذکر است گاهی داشتن وزن مناسب از دیدگاه افراد جامعه با نگاه متخصص تغذیه تفاوت دارد و ممکن است وزن ایشان از نظر یک متخصص تغذیه هنوز به وضعیت مناسب نرسیده باشد. معمولا وقتی با یک رژیم غذایی مناسب ۵ تا ۱۰ درصد وزن کاهش پیدا می کند، تاثیر مثبتی روی کبدچرب ایجاد می شود اما چون برادر شما زمینه ارثی تری گلیسرید بالا دارد، با تنظیم رژیم غذایی به تنهایی درمان نخواهد شد و لازم است در کنار رژیم غذایی از دارو و ورزش هم کمک بگیرد.

مقاله مرتبط : ۲۲ فایده ی اثبات شده ی آب برای شما

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع
  • کتابخانه راستینه
  • دکتر سعید حسینی (متخصص تغذیه)

منبع تصاویر 

  • health.harvard

 

نوشته رابطه کبد چرب با کلسترول و تری گلیسرید اولین بار در سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه پدیدار شد.


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

پیر شدن شکوهمندانه؛ راه داشتن بهترین زندگی با بالا رفتن سن

پیر شدن شکوهمندانه چگونه است؟ شما نمی توانید زمان را متوقف کنید و به تیتر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *