خانه / تغذیه٬تناسب اندام / برادی کینین؛ کاهش فشار خون با برادی کینین

برادی کینین؛ کاهش فشار خون با برادی کینین

آیا می دانید که فشار خون یکی از قدیمی ترین اختلالات پزشکی ثبت شده بوده است؟ این بیماری قرن ها بر سلامت انسان ها تاثیر گذاشته است و امروزه، فشار خون بالا یکی از علل اصلی مرگ و میر حاصل از بیماری های قلبی و عروقی است. مولکول های بسیاری وجود دارند که در تنظیم فشار خون نقش دارند؛ که شامل یکی از اعضای خانواده پپتید های کنین به نام برادی کنین نیز می شوند. برادی کینین یک هورمونی با قابلیت واکنش با بافت های زنده بدن است که در انواع فرآیندهای فیزیولوژیکی دخیل است. این هورمون به عنوان یک هورمون ریوی قوی و یک گشاد کننده سیستماتیک عمل می کند، به این معنی که نقش حیاتی در کنترل فشار خون بازی می کند. علاوه بر آن، این پپتید همچنین برای جلوگیری از عدم تعادل الکترولیت فعالیت می کند و واکنش التهابی طبیعی بدن را تحریک می کند. اما مقدار بیش از حد برادی کینین می تواند مشکل ساز باشد و منجر به فشار خون پایین، سرفه خشک و حتی آنژیوادم شود. مکانیسم های دقیق این پپتید قدرتمند را می توان درک کرد اما خوشبختانه این مقاله به شما ایده بهتری از نقش آن در بدن و اثرات جانبی احتمالی آن می دهد. در این مقاله از بخش قلب و عروق دکتر سلام به بررسی فواید و عوارض برادی کینین می پردازیم.

برادی کینین

برادی کینین چیست؟ نحوه کار آن چگونه است؟

برادی کینین یک ترکیب شیمیایی است که باعث بزرگ شدن (آماس کردن) سلول های خون می شود. این یک پپتید است که به این معنی است که از آمینو اسیدها ساخته شده است (نه آمینو اسید، در این مورد) که به هم متصل شده اند.
برادی کینین یک گشاد کننده رگ است که رگ های خونی ما را بزرگ تر می کند. این گشاد کننده رگ با استراحت کردن سلول های ماهیچه ای هموار که درون دیواره های رگ های ما هستند کار می کنند. با جلوگیری از سفت شدن ماهیچه ها و دیواره های رگ ها از تنگ شدن، این نوع گشاد کننده به خون اجازه می دهد که به راحتی از طریق رگ ها جریان پیدا کند. این کار فشار روی قلب شما را کاهش می دهد که نباید بیش از اندازه عمل پمپاژ خون را انجام دهد و به همین دلیل فشار خون را کاهش می دهد.

برای قرار دادن ساده، برادی کینین اجازه می دهد که سلول های ماهیچه ای هموار بزرگ تر شوند که جریان خون را افزایش می دهد و فشار خون را پایین می آورد.


بیشتر بخوانید: علائم فشار خون بالا و خطرات آن


یک گروه کامل از داروهای مهارکننده های به نام ACE وجود دارد که برای کاهش فشار خون با مهار تخریب برادی کینین کار می کنند. بازدارنده های ACE در بین سالم ترین دارو های تجویز شده قرار دارند و اولین انتخاب در روش پزشکی متداول برای درمان افرادی که دارای بیماری های قلبی عروقی، نارسایی قلبی مزمن، آریتمی ها و افراد دارای شرایط مشابه هستند.

ACE (آنژیوتنسین تبدیل شده به آنزیم) سرعت پپتید را کاهش می دهد که فقط مدت کوتاهی از عمل را شامل می شود (نیمه عمر پلاسما تنها ۱۵ تا ۳۰ ثانیه). ACE از طریق گردش ریوی بیش از ۹۵ درصد از برادی کینین را تجزیه می کند. به همین دلیل است که از یک بازدارنده ACE برای افزایش اثرات برادی کینین برای سلامت قلبی عروقی استفاده می شود.

برادی کینین

فواید و اثرات جانبی:

مزایای برادی کینین

کم کننده فشار خون: برادی کینین یک نوع گشاد کننده است به این معنی که برای کاهش علائم فشار خون بالا توسط شل کردن سلول های ماهیچه ای هموار در دیواره ای رگ های ما کار می کند. به همین دلیل، در تنظیم فشار خون اهمیت ویژه ای دارد. تحقیقات نشان می دهد که سیستم کالیکرین – کینین شامل پپتید هایی مانند برادی کینین است که چندین عمل فیزیولوژیک را اعمال می کند که در تنظیم فشار خون مهم هستند.

تنظیم تعادل آب: سیستم برادی کینین در بخش میانجی گری و فرکانس سیستم رنین – آنژیوتنسین نیز مداخه می کند که گروهی از هورمون ها هستند که با هم عمل می کنند تا فشار خون را تنظیم کنند. برادی کینین همچنین مقدار پروستاگلاندین ها و وازودیلاتور ها را تعدیل می کند، پروستاسیکلین و نیتریک اکسید را در توانایی خود برای تنظیم مقدار آب سدیم، کلیه، جریان خون و فشار خون تقویت می کند. برادی کینین به طور مستقیم برای مهار سدیم کلرید و دوباره جذب آب عمل می کند و توانایی کلیه ها برای واکنش به افزایش مصرف نمک رژیم غذایی را تقویت می کند. این نحوه کار این پپتید در رابطه با تنظیم تعادل آب و الکترولیت است.


بیشتر بخوانید:  آب و این همه فواید


پشتیبانی واسطه ها: علاوه بر نقش آن در کاهش فشار خون، این پپتید مهم نیز مسیول آزاد کردن واسطه های التهابی است. کینین ها اجازه انتشار در. ن یاخته ها را نیز می دهد که برای کمک به بدن در مبارزه با عفونت ها نیاز است و تاثیر مثبتی روی سیستم ایمنی ما دارند. نفوذ پذیری و تعامل با سلول های سیستم ایمنی بدن، به تنظیم پاسخ طبیعی بدن به بیماری و عفونت کمک می کند. ما به تولید بهینه این پروتئین ها نیاز داریم تا عملکرد ایمنی مناسب را حفظ کنیم.

برادی کینین

عوارض جانبی برادی کینین:

سرفه خشک: برخی از بیمارانی که داروهای بازدارنده ACE را استفاده می کنند ممکن است یک سرفه خشک را تجربه کنند که به علت افزایش سطح برادی کینین است. برادی کینین باعث برونش مسکن ها می شود.

آنژیودم: در موارد شدید، میزان برادی کینین می تواند منجر به آنژیودم شود، شرایطی که با تورم سریع مشخص می شود که می تواند مخاط تنفسی را تحت تاثیر قرار دهد. در برخی موارد، آنژیودم ممکن است موجب تورم موقت زبان، دهان و لب ها شود. آنژیودم نادر است که در ۰.۱ تا ۰.۲ درصد از بیماران اتفاق می افتد که مهار کننده های ACE را برای افزایش سطح برادی کینین استفاده کردند. شرایط باعث ورم و انسداد راه تنفسی ناشی از تجمع برادی کینین و نوعی ماده سیال می شود. افزایش برادی کینین باعث بیش فعالی گیرنده های B2 برادی کینین می شود که باعث نفوذپذیری بافت، گشاد سازی رگ ها و افزایش ورم می شود.

فشار خون پایین: پپتید به عنوان یک گشاد کننده رگ کار می کند و برای کاهش فشار خون تلاش می کند؛ اما مقدار زیادی از پپتید می تواند به فشار خون خیلی پایین منجر شود. برای برخی افراد مهار کننده های ACE و افزایش برادی کینین ممکن است باعث گیجی و یا سرگیجه های مزمن دیگر شود که ممکن است ناشی از فشار خون بسیار پایین باشد.


بیشتر بخوانید:  ۶ روش خانگی برای درمان فشار خون پایین


افزایش خطر سرطان: بر طبق یک مطالعه گروهی براساس جمعیت منتشر شده در BMJ, استفاده از مهارکننده های ACE با افزایش خطر سرطان ریه در ارتباط است و این احتمال به ویژه در بین افرادی که بیش از پنج سال از مهار کننده های ACE استفاده می کنند، بالا رفته است. طبق نظر محققان، گزارش ها نشان می دهند که تجمع برادی کینین در شش می تواند رشد سرطان ریه را تحریک کند. علاوه بر این، نتیجه مهار کننده های ACE در تجمع مواد P که در بافت سرطان ریه نشان داده شده است، ممکن است با تکثیر تومور و رگ زایی (توسعه رگ های خونی جدید) مرتبط باشد.


بیشتر بخوانید: افزایش خطر سرطان کولورکتال با رژیم غذایی التهابی


برادی کینین

کدام سلول ها برادی کینین را تولید می کنند؟

برادی کینین توسط سیستم کالیکرین-کینین تولید می شود. کالیکرین ها نوعی آنزیم آبکی کننده پروتئین هستند که کینین های رگ های فعال کننده را آزاد می کنند. دو کالیکرین که کینینژن را به برادی کینین تبدیل می کنند، کالیکریین پلاسما هستند که به عنوان عامل فلچر شناخته می شود و غدد کالیکریین که به عنوان کالیکرینی های بافت شناخته می شود.
این پپتید در خون تولید شده و اثرات بسیار کمی بر نفوذپذیری گازی و اتساع عروق خونی دارد. برادی کینین همچنین از سلول های طبیعی مغز استخوان که از بافت های آسیب دیده به عنوان نشانه ای از درد نمایان می شوند و در طول حملات آسم آزاد می شود. این بازی نقش مهمی در واکنش التهابی طبیعی بدن و تحریک گیرنده درد دارد؛ و حتی می توان آن را به عنوان یک دستگاه گوارش در دستگاه گوارش رها کرد.

هیستامین و برادی کینین

هیستامین و برادی کینین هر دو عامل فعال کننده فعالیت رگ ها هستند که می توانند باعث تورم در رابطه با اثرات آنژیودم و عروقی شوند. اعمال هیستامین شبیه به برادی کینین است، چون هر دوی آن ها مسئول تحریک واسطه های طبیعی بدن و واکنش ایمنی بدن هستند.
هیستامین، میانجی اصلی در واکنش های آلرژیک است. این ماده توسط سلول های ما در واکنش به جراحت یا آلرژی منتشر می شود. این واکنش التهابی باعث انقباض ماهیچه صاف و انبساط مویرگ ها می شود. گیرنده های هیستامین سبب گشاد سازی مویرگ ها و افزایش نفوذپذیری گازی می شوند. این می تواند منجر به افزایش جریان خون و تورم بافت شود.

چگونگی کنترل سطح

تعدادی از مهار کننده های طبیعی برادی کینین وجود دارند که برای سرکوب تورم استفاده می شوند و زمانی رخ می دهد که پپتید به درون جریان خون و بافت ها منتشر می شود. این یک شکست سریع برخی از بازدارنده های معروف به نام برادی کینین است:

بروملین: بروملین یک آنزیمی است که از ساقه ها و یا هسته آناناس استخراج می شود. این ماده برای اثرات ضد التهاب و ضد تورم خود ارزشمند است. همچنین دارای خواص ضد درد است که معتقدند نتیجه تاثیر مستقیم آن بر برادی کینین و دیگر واسطه ها است.

عود: محققان کشف کردند که آلوئه عود حاوی موادی است که ممکن است قادر به شکستن برادی کینین و مهار کردن اثرات آن باشد. این ممکن است خواص ضد التهابی قوی عود را توضیح دهد.

پلی فنول ها: دانشمندان دریافتند که پلی فنول ها با برادی کینین تعامل دارند. پلی فنول ها ترکیباتی هستند که در شکلات تیره، شراب قرمز، قره قروط و اسفناج یافت می شوند. مطالعات نشان می دهند که مولکول های پلی فنول ها روی ساختار پپتید عمل می کنند و ممکن است مانع فعالیت آن شوند.

برادی کینین

نظرات نهایی

برادی کینین یک گشاد کننده است که رگ های خونی ما را بزرگ تر می کند. این کار با استراحت دادن ماهیچه در دیواره های رگ های ما کار می کند و به خون اجازه می دهد که به راحتی جریان یابد.

مهار کننده های ACE معمولاً برای مهار تخریب برادی کینین و سطوح فشار خون پایین تجویز می شوند. اینها سالم ترین دارو های فشار خون تجویز  شده ای هستند که در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرند.

پپتید همچنین نقش مهمی در واکنش التهابی طبیعی بدن ایفا می کند و به مقابله با عفونت ها کمک می کند و به آسیب ها واکنش نشان می دهد.
مقدار زیادی از این هورمون می تواند منجر به فشار خون کم شود (که باعث بروز علائم مانند سرگیجه و استفراغ می شود)، سرفه خشک، آنژیودم (گرچه این بیماری نادر است) و شاید حتی خطر افزایش سرطان نیز وجود داشته باشد.


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

دندان هایی سفید و درخشان با ونیر کامپوزیت

اگر از لبخند زدن در لنز دوربین به خاطر تغییر رنگ، لب پر شدن، یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *